• ÇEŞME OTELCİLİK ÖZELİNDE KORONA

ÇEŞME OTELCİLİK ÖZELİNDE KORONA

  • 30.04.2020 03:26 tarihinde yayınlandı.
  • 1405 kez görüntülendi.

Şimdi Ne Olacak?

 

Martı ayı ortalarına kadar Çeşme’deki her işletmenin beklentisi sezonda iş yapıp para kazanmak için bir an önce açılmak, ot festivaliyle birlikte canlanmak iken, biz daha ne olduğunu anlamadan küresel salgın ile karşı karşıya kaldık. Bu süreçte Çeşme özelinde turizm ve özellikle otelcilik anlamında virüsün etkileri neler olacak, ne yapacağız?

 

Koronavirüs’ün turizme etkisi hakkında Çeşme’de otelciler arasında 3 çeşit görüş var. Çok İyimserler, iyimserler ve kötümserler. Bu görüşleri gözlemlerimin bir neticesinde sizinle paylaşmak istiyorum. Ve en önemlisi Korona’dan sonra her şey çok farklı olacak demeden “ŞİMDİ NE OLACAK?” diye sormak istiyorum.

 

Şimdi otelcilerin ve turizm işletmecilerinin belli başlı mevcut ve çok yakın vade gider kalemleri mevcut. Personel giderleri var. Otelin sezona hazır edilmesi için işletmeyi açmak için sıhhi ve gıda giderleri var. Tadilat giderleri var. Kira giderleri var. Kredi ödemeleri var. Tabi şimdi; Devlet ve ilgili kurumları tüm bu ödemeleri ertelemek için yasa ve yönetmelikler çıkartmakta ve çıkartıyorlar.

Çeşme’deki yıldızlı ve büyük zincir oteller açılışlarını 15 Mayıs ve/veya 1 Haziran’a ertelediler. Çalışanlarını azaltıp kısa çalışma ödeneği gibi devlet desteklerine başvurdular. Ticaret Odası mensupları Kredi Garanti Fonu KGF’ye başvururken esnaf da “işe devem kredileri” ile başta Halkbankası olmak üzere 25bin + 25bin kredi için başvuruda bulunmakta. Ve yine “çek -kira ödeme” KGF’leri ile Turizm Belgeli tesislerde “rezervasyon iadesi kredileri” şeklinde ekonomik destekler devam etmektedir. Ancak bu destekler aslında Çeşme özeli için tam kapsayıcı değildir. Çünkü Çeşme maalesef zaten çok kısa sezonu olan bir turizm destinasyonudur.  KoronaVirüsün belki de ekonomik sonucu olarak mutasyona uğramış bir etkisi olacaktır.

 

1-) Çok İyimserler

Bu bakış açısında olanlar, yazın hava ısınır her şey geçer zaten 15 Haziran’dan sonra iş yapıyorduk. Herkes unutur yine mekanlar açılır oteller dopdolu olur insanlar tatil yapar görüşünü savunuyorlar. Çok iyimserlere göre bile artık Avrupa’dan gurbetçi dahil turist gelmeyeceği konusunda fikir birliği var. Sadece iç piyasadan gelenler ile turizm olacağını zaten İstanbullular ile işi götürüyorduk demekteler.

2-) İyimserler

İyimserler ise bunlar genellikle küçük ve orta ölçekli kiracı olmayan oteller, onlar ise bu sene marka değerimizi koruruz. Az personel çalıştırarak, tasarrufa girerek devlet destek ve ötelemeleri ile 2021 yılına hazırlık yaparız tezini savunuyorlar. Tabi kredi borcu olan ve ödeme vadesi genelde yaz 2020 olanlar o kadar da iyimser değiller.Ya da yaptığı yatırımların karşılığını alamayacaklarının kaygısı var.

3-) Kötümserler

Bunlar, kiracı olan oteller/mekanlardır. Bunlar da aralarında ikiye ayrılıyorlar 1-Kiralarını ödeyenler ve 2- henüz ödeyecek olanlar. Kiralarını ödeyenler iş yapamayacakları için büyük ihtimal bir sonraki senenin kirasını sezon sonunda ödeyemeyecekler ve kendilerinin kapının önünde bulacaklar. Kirasını ödeyecek olanlarda da Covid-19’un kötü seyir etmesi nedeniyle iş yapamayacakları için ödeyemeyecek ve yine kapı önünde kalacaklar. Kısacası kötümserlere göre işletmeler el değiştirecek.  Mahkeme ve icralar devreye girecek. Her ne kadar 30.06.2020 tarihine kadar kira nedeniyle dava açılamayacaksa da zaten sezon başlasa dahi temmuzda başlayacak. Ve kısa sürede afaki kiraların ödenmesinin mümkünatı olmayacak.

 

2018 yılı döviz manipülasyonundan sonra  Ticaret Bakanlığına Çeşme’deki kira rantı hakkında şikayetlerimi iletmiştim. Kiracı ila mal sahibi arasındaki kira parası konusu Çeşme için çok ciddi bir sorun ve asıl ekonomik buhranlarda bu kriz daha da belirginleşecek. Fahiş ve defaten, nakit olan kiralar, kiralanan mecur’un el değiştirmesinin ve yasa dışı unsurların önünü açmaktadır. Bu da Çeşme imajına ve Çeşme’nin huzurlu destinasyon olma özelliğine zarar verecektir.

 

Alaçatı’da her sene kira parasını peşin alan mal sahipleri aldıkları kira paralarını COVİD-19 sebebiyle kiracılarına iade edecek mi ya da bu sezon iş yapamazken anlayış gösterecek mi zaman gösterecek.

Diğer bir sıkıntı ise Çeşme’deki pahalı algısı. Yurt içinden tatile gelenler genelde beyaz yakalılar bunların hepsi şu an evden çalışıyorlar ya da işsizler. Korona Hastalığı düzeldi tatile gidebilirsiniz dense bile ceplerinde paraları kalacak mı, kaldığını varsaysak Antalya ve tüm güney destinasyonları iç piyasada rakibimiz olacaktır.

 

Uçuşların iç hat bazında Mayıs itibari ile açılacağı duyuruldu, bu güzel bir haber. Uçuş seferleri bakımından İzmir Adnan Menderesin Dalaman’a ve Antalya’ya göre daha çok olmasını temenni ederim. Yeni açılan otoyolun İzmir Çeşme’ye ulaşım avantajını zaten herkes biliyor.

Bu süreçte ekonominin devam etmesi için başta Belediye olmak üzere Korona bitti imajını kazandırsak bile rakipler çetin olacaktır. Otel yeme-içme alanlarında, restoran ve barlarda sosyal mesafeleri uygulasak, periyodik olarak dezenfeksiyon yapsak bile çok ama çok iyimser olsak bile müşteri nereden ve nasıl gelecek, yazlıkçılar işletmelere faydalı olsalar da otellerde kalacak halleri yok.

 

Bu Korona salgını günlerinde turizmcilerin birlik beraberlik olma günüdür. Çünkü; bu süreç 2020 yazı için en çok otelciliği olumsuz etkileyecektir. Alınan tedbirler, destekler, ötelemeler, vadelendirmeler zaten olmazsa olmazlardır. Ama asıl önemli olan tabir de sakınca yoksa, bu mücadele sırasında topu havada sektirebilmek ve yere düşürmeden hücuma geçebilmektir. Herkese sağlıklı günler dilerim.

 

Mert GÖNÜL

ÇEŞTOB Yönetim Kurulu Üyesi


Paylaş


Yorum Yap

1 yorum
Not: HTML'e dönüştürülmez!

Etiketler: ÇeŞme, otelcİlİk, Özelİnde, korona