• Covid-19 Önlemleri Hakkında

Covid-19 Önlemleri Hakkında

  • 16.02.2021 06:31 tarihinde yayınlandı.
  • 424 kez görüntülendi.

ÇEŞTOB Bünyesine Bağlı Otellerde Covid-19 Önlemleri


Değerli Misafirlerimiz,

 

Sağlığınız ve konforunuz bizim için çok önemlidir. Önceliğimiz Çeşme'de sizlere hijyenik olarak ve kendinizi güvende hissedebileceğiniz bir tatil imkanı sunabilmektir.

 

Bunun için, yaşanan COVID-19 Pandemisi ve daha sonra da oluşabilecek diğer olası salgın riskleri nedeni ile hazırlıklı olmak için artırdığımız hijyen ve temizlik önlemlerimizi özet olarak sizlerle paylaşmak isteriz.

 

ÇEŞTOB bünyesindeki otellerde hijyen ve temizlik standartları ile ilgili olarak uygulanmakta olan prosedürlerimize, Covid-19 Pandemisi nedeni ile;

 

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) Konaklama Sektörü için yayınlamış olduğu “Covid-19 Yönetimi için Operasyonel Hususlar” adlı yayını,

 

T.C. Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu’nun açıklamaları ve tavsiye kararları,

 

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Konaklama Tesislerinde Normalleşme Süreci olarak yayınlanan Genelge ve Zorunlu Maddeleri,

 

Yerel sağlık birimlerinin ve de sektör birliklerinin görüş ve önerileri, dikkate alınarak yeni bir takım standartlar ilave edilmiştir.

 

Yaşanan pandemi sürecinde, yönetim kurulumuz ile oluşturduğumuz Covid Ekibimiz; gündemi ve gelişmeleri devamlı takip etmektedir. Ekibimizin tespitleri ve önerileri ile gelişen yeni durumlara göre prosedür ve uygulamalarda gereken revizeler de yapılmaktadır. Ayrıca otellerimizin içinde, hızlı ve sağlıklı iletişim sayesinde çabuk karar alınarak, oluşturulan eylem planlarını uygulama ile görevli olacak yöneticilerimiz başkanlığında İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimleri oluşturulmuş ve tüm personele gerekli eğitimler de verilmiştir.

 

 

ÇALIŞANLARIMIZ İLE İLGİLİ ÖNLEM ve HİJYEN KURALLARIMIZ

 

Siz değerli misafirlerimiz ile doğrudan veya dolaylı şekilde ilişkide olan ve aynı zamanda birbiri ile temas halinde olan otel çalışanlarımızın hijyeni, onların sağlıklı kalmaları ve bu konuda bilinçlenmeleri, etkili bir genel hijyen uygulaması için en önemli faktörlerden birisidir. Bu konuda ÇEŞTOB üyesi tüm otellerde alınan önlem ve uygulamalarımız aşağıdadır.

 

Çalışanlarımızın işe geliş ve gidişlerinde kullandıkları transfer araçları her servis öncesi ve sonrasında dezenfekte edilmektedir. Çalışanlarımızın işe geliş ve gidişlerinde, transferler sırasında koruyucu maske takmak zorundadırlar ve transfer araçlarının kapasiteleri %50 oranında kullanıldığından güvenli fiziki mesafe kuralı uygulanmaktadır.

 

Çalışanlarımız işbaşı yapmadan önce genel sağlık taramasından geçirilmekte ve dijital termometreler ile ateş ölçümleri yapılmaktadır. Ateşi yüksek ve hastalık ile ilgili bulgulara rastlanan personelimiz işbaşı yaptırılmamaktadır. Kendisini iyi hissetmeyen personelimize iş yerine gelmemeleri ve yapılacak işlemler konusunda gerekli eğitim ve talimat verilmiştir.

 

Personel üniformaları sıklıkla değiştirilerek yıkanmakta ve personelimiz işbaşı yapmadan önce dezenfekte uygulamasından geçmektedirler.

 

Personel ortak kullanım alanlarında ve geri plandaki çalışma ünitelerinde yeterli sayıda dezenfeksiyon ünitesi mevcuttur. Her personelimiz hangi departmanda görev yaparsa yapsın ellerini dezenfekte etmekle beraber mutlaka her saatte bir ellerini kuralına göre yıkamak zorundadır.

 

Kat hizmetleri, temizlik hizmetleri, yiyecek ve içecek üretim alanlarında ve bulaşıkhane gibi geri planda çalışan personelimiz maske ve tek kullanımlık eldiven takmak zorundadır.

 

Personel ortak kullanım alanlarında pandemi ve hijyen konularında afişler, broşürler bulunmakta ve bu alanlarda güvenli fiziki mesafe kuralı uygulanmaktadır.

 

Her çalışanımız, misafirlerimiz ile ve de kendi aralarındaki ilişkilerinde güvenli fiziki mesafe kuralını bilmekte ve uygulamaktadır. Misafir ile direkt ilişkide bulunan çalışanlarımız gerektiğinde maske uygulaması yapmaktadırlar.

 

Tüm otellerimizde çalışanlarımız için hastane ve sağlık birimleri ile anlaşmalarımız bulunmakta ve olası durumlarda eylem planlarımız mevcuttur.

 

Pandemi sürecinin başlamasından itibaren tüm personelimize, yaşanan pandemi ve korunma yöntemleri ile bulaşma şartları ile ilgili olarak uzman firma ve sağlık ekipleri tarafından eğitimler verilmiştir ve devamlı tekrarlanmaktadır. Her gün yapılan Operasyon Toplantılarında bu konuların üzerinden devamlı geçilmektedir.

 

 

DEZENFEKSİYON İŞLEMLERİMİZ

 

Tüm otellerimizin; Misafir Odaları, Restoranları, Barları, SPA ve Fitness Üniteleri, Genel Mekanları, Toplantı Odaları, Kongre Salonları ve tüm diğer misafir alanları ile Mutfak Alanları, Personel Kullanım Alanları, ofisler ve depolarımız detaylı bir şekilde, etkileri bilinen ve onaylanan Hidrojen Peroksit bazlı dezenfektan ürünleri ile dezenfekte edilmiştir. Profesyonel ekipler tarafından yapılan dezenfeksiyon işlemlerine periyodik olarak devam edilmektedir.

 

 

GENEL MEKANLAR HİJYEN ve TEMİZLİK KURALLARIMIZ

 

Tüm otellerimizde kimyasal temizlik ürünleri konusunda uluslararası güvenilirliği ve bilinirliği olan firmalar ile çalışılmaktadır.  Firma yetkilileri tarafından tüm personelimize düzenli aralıklar ile detaylı eğitimler verilmektedir. Bu sayede temizlik esnasında uygun dozda ve doğru kimyasalların kullanılması sağlanmaktadır. Her alan için uygun temizlik malzemesi ve farklı ekipmanlar ile temizlik işlemleri ve dezenfektasyon işlemleri sağlanmaktadır.

 

Tüm genel alanlarda ve wc’lerde, devamlı dokunulan yüzeyler, kapı kolları, tırabzanlar, asansörler, asansör butonları, lavabolar, bataryalar, pisuvar ve klozetlerin temizliğine her zaman olduğu gibi büyük özen gösterilmekte, su ve kimyasal ile temizlik yapıldıktan sonra dezenfekte işlemi yapılmaktadır.

 

Her iki pisuvardan birisi kullanım dışı tutulmaktadır. Tüm bu işlerde çalışan personelimiz bu işlemlerini maske ve tek kullanımlık eldivenler ile yapmaktadır.

 

Tüm genel mekanlarımızda, wc’lerimizde ve ihtiyaç duyulan her noktada el dezenfeksiyon aparatı ve üniteleri bulunmakta ve bunların takibi de titizlikle yapılmaktadır.

 

Temizlik ve dezenfeksiyon aralıkları sıklaştırılarak hazırlanan detaylı kontrol listeleri vasıtası ile denetlenmektedir.

 

 

Tüm ortak kullanım alanları ve genel mekanlardaki oturma grupları güvenli fiziki mesafeler dikkate alınarak yeniden düzenlenmiştir.

 

 

CHECK-IN ve CHECK-OUT İŞLEMLERİMİZ

 

Siz değerli misafirlerimizin kolay ve hijyenik olarak güvenli bir şekilde otellerimize girişiniz ve çıkışınız ile alakalı bir takım ilave önlemler alınmıştır.

 

Misafirlerimizin otele girişlerinde sosyal mesafe konusunda bilgilendirilmesi ile bulaşıcı risk dikkate alınarak misafirlerin valiz veya eşyaların taşınması kendileri tarafından sağlanacak olup, geçici bir süre ile bellboy hizmeti verilmeyecektir.

 

Giriş alanları/resepsiyonda bulunan uzaktan ateş ölçerler ileateş ölçümünden geçirilecek ve olumsuz bir durum olması halinde KVKK kanunları gereğince bu durum sadece kendileri ile paylaşılarak eylem planlarımızda yazıldığı şekilde gerekenler yapılacaktır.

 

Görevli personelimiz uygulamakta olduğumuz önlem ve aldığımız tedbirleri genel olarak anlatacak, resepsiyon deskinde el dezenfektanı bulundurulacak ve Covid kapsamında hazırlanan el broşürleri misafirlerimize verilecektir.

 

Otellerimizde, Ön Büro Müdürlerimiz misafirlere her konuda yardımcı olacak şekilde görevlendirilmişlerdir.

 

Otellerimize giriş ve çıkışlarda yoğunluk olmamasını sağlayacak tüm tedbirler alınmış, güvenli mesafe aralıkları gösterilmiş ve beklemek gerektiğinde güvenli dinlenme alanları oluşturulmuştur.

 

Kapı kartları misafirlerimiz otele giriş yapmadan önce hazırlanarak dezenfekte edilmiş ve korumalı kılıflarında misafirlerimize güvenli şekilde verilecektir.

 

Gereken belgeleri doldurmak için tarafınıza verilen kalemler dezenfekte edilmiş olarak misafirlerimize güvenli şekilde verilecektir.

 

Tüm giriş kayıt işlemleri güvenli fiziki mesafe göz önüne alınmak sureti ile gerçekleştirilecektir.

 

Belli limitler dahilinde olmak üzere temassız POS Makinelerimiz kullanılacak ve bu makineler devamlı surette dezenfekte edilecektir.

 

Check-in ve Check-out sırasında temas gerektirebilecek tüm işlemler mutlaka güvenli fiziki mesafe kuralı çerçevesinde ve usulüne uygun şekilde yapılacaktır.

  

 

YİYECEK ve İÇECEK ÜNİTELERİ

 

Tüm otellerimizde belli bir süre için oda kapasitelerimiz tamamı ile kullanılmayacaktır. Bu sayede yiyecek ve içecek ünitelerimizde gereken güvenli fiziki temas mesafesinin korunmasının sağlanması hedeflenmektedir.

 

Otellerimizde kahvaltı hizmetimiz hizmetimiz tek kullanımlık ürünler ile servis edilmektedir.

 

Kahvaltı servisi kahvaltı salonunda; tek kullanımlık kapalı kahvaltı box içerisinde verilmektedir.

 

Yeni kapasitelere uygun olarak; masalar arası en az 1,5 metre, sandalyeler arasında ise 60 cm mesafe bırakılarak hazırlanmıştır.

 

Tuz, karabiber yerine tek kullanımlık tuz ve karabibere geçiş yapılmıştır.

 

Sıcak içecek servisi (tüm alanlar çay – kahve vb.) sadece karton bardak ile yapılacaktır.

 

Poşetli roll ekmek, tek kullanımlık kapaklı plastik kapaklar ve kapalı plastik çatal, bıçak, kaşık, peçete seti kullanılmaktadır.

 

Her misafir kullanımı sonrası masa üstü ve amerikan servis ekipmanları; dezenfekte edilmektedir.

 

Misafirlerin ve görevli personelin ulaşabileceği alanlarda alkol bazlı el antiseptiği/dezenfektan mevcut bulunmaktadır.

 

Yayınlanacak yeni genelge ve kurallar sonrası Otellerimizde açık büfe servisine geçilse bile; büfelerimizde daha hijyenik ve güvenli malzeme ve teçhizatlar kullanılarak sıklıkla yenileri ile değiştirilecektir. Self servise izin verilmeyecek, görevli personelimiz büfelerde devamlı bulunacak, gerekli yönlendirmeleri ve servisi sağlayacaklardır.

 

Tüm Yiyecek&İçecek ünitelerimizin girişlerinde el dezenfeksiyon ve ekipmanları bulunacak ve girişlerde karşılama ve kapasite kullanımları ile ilgili olarak gerekli yönlendirmeleri yapan personelimiz görev alacaklardır.

 

Tüm Yiyecek&İçecek ünitelerimizde masa, sandalye, tabure ve oturum aralıkları, tavsiye edilen güvenli mesafelere uygun olarak düzenlenmiştir. Tüm otellerimizin restoran, bar ve genel mekan büyüklükleri ve kapasiteleri son derece ferah ve yeterli durumdadır.

 

Masalarımızda masa örtüsü ve bez peçete kullanılmayacaktır, menaj malzemeleri her kullanımlarından sonra uygun şekilde dezenfekte edilecektir.

 

Yiyecek&İçecek ünitelerimizde bulaşıklar el ile değil, mutlaka bulaşık makinesi ile yıkanacak ve ortama göre tek kullanımlık malzemeler ile sunumlar yapılabilecektir.

 

Yiyecek&İçecek mekanlarının genel temizlikleri ile masa sandalye, tezgah, büfeler ve diğer tüm malzeme ve materyallerin temizlikleri servis başlangıç ve bitişlerinde usulüne uygun şekilde temizliği yapılarak dezenfekte işlemleri gerçekleştirilecektir.

 

SPA-FITNESS ve SPOR ALANLARIMIZ

 

Hamam, Sauna, Masaj alanlarında ve bakım hizmetlerimiz ve Kapalı Havuz, Açık Havuzu bulunan otellerimizde ilgili alanlarımız TC. Sağlık Bakanlığının yayınladığı kararlara ve TC.Kültür ve Turizm Bakanlığı Genelgesine göre yeniden düzenlenmiştir.

 

Hamam, Sauna, Buhar Odası gibi Spa alanlarımızda yeni bir talimata kadar hizmetimize ara vermiş olmaktayız.

 

Fitness spor salonunu alanlarımızdaki ünitelerin kullanımını için rezervasyon sistemi uygulanacak olup, spor salonuna giriş çıkış saatleri ile kişi sayısı sınırlandırılması yapılmıştır. Her kullanımdan sonra standartlara uygun hijyen malzemesi ile kullanım alanları ve ekipmanların temizliği sağlanır.

 

İlgili alanlarda el antiseptiği veya dezenfektanı kullanımı yapılmaktadır.

 

İlgili alanda kullanılan malzemelerin ( sabun, duş jeli, şampuan vb.) tek kullanımlık olması sağlanmaktadır.

 

 

GENEL BİLGİLENDİRMELER

 

Otellerimizin bulunduğu Türkiye Cumhuriyeti ve dünya çapında yaşanan Covid-19 pandemisi nedeni ile oluşan olağanüstü durumdan, çabuk şekilde normalleşme sürecine girildiği görülmektedir. Tüm otellerimizin bulunduğu lokasyonlar merkezidir ve tam teşekküllü anlaşmalı sağlık kurumlarına olan ulaşımları çok kolaydır. Olası vaka durumlarında tüm Otellerimizde eylem planlarımız hazırdır. Yapılan tüm işlem ve uygulamalar detaylı olarak kayıt altına alınmaktadır.

 

Siz değerli misafirlerimize sunduğumuz veya da üretimini yapmış olduğumuz tüm malzeme ve mamullerimiz güvenli tedarikçilerden satın alınmakta ve gereken tüm kontrol ve dezenfeksiyon işlemlerinden sonra otellerimize kabul edilmektedir.

 

 

Saygılarımızla,
Çeşme Turistik Otelciler Birliği Yönetim Kurulu


Paylaş


Yorum Yap

0 yorum
Not: HTML'e dönüştürülmez!

Etiketler: covid, 19, Önlemleri, hakkında