ÇEŞME’DE SEZONU UZATMAYACAĞIZ..!

Çeşme Life’da ikinci yazımda size Çeşme’nin sadece yazlık bir destinasyon olmadığını ve Çeşme’de sezonu 6 veya 8 aya uzatmanın çok yanlış bir strateji olduğunu anlatacağım. Yazacaklarım; ne ayağı yere basmayan projeler ne de muhalefet için yazılan bir makaledir. Yazacaklarım biz turizmcilerin yapması gerekenlerdir. Rekabetçi tatil anlayışıyla sürekli 12 ay ve sürdürülebilir olmalıdır.

Öncelikle Çeşme’nin  12 aylık bir turizm potansiyeli olduğunu düşünüyorum. Şimdi size klasikleşmiş  Çeşme’nin termali var sağlık turizmi var şeklinde mottolaşmış deyişlerden uzaklaşmanızı istiyorum. Bunları elbette kullanacağız ama piyasada talep alan birçok özelliği var Çeşme’nin. Bir de son günlerdeki haberler doğrultusunda Türkiye'ni’ turizm merkezi olursa; tutmayın bizi.

En sık rastladığımız serzeniş: “Çeşme’de hava Antalya gibi değil o yüzden sezon uzun olamaz.” Bu görüşe katılmıyorum. Şubat ayında Antalya’ya gidin başta futbol takımları birçok spor takımları kampta. Havaların yeterince sıcak olmaması yazlıkçı bakış açısıdır. Kaldı ki 365 günün çoğunluğu güneşlidir Çeşme’de.

Çeşme’de tatil 12 ay olacak şekilde dizayn edilmeli. Biz tatil satıyoruz. Deniz-Kum-Güneş değil sadece. Çeşme Türkiye’nin en modern sahil destinasyonudur. Karayolu ulaşımının en kolay sağlandığı popüler bir ilçe. Ama şirin tatlı bir sahil kasabası kesinlikle değildir ve olmamalıdır.

ÇEŞME DAHA VİZYONER, ÇEŞME DAHA DİNAMİK OLMALIDIR. DÜNYA MARKALARINA EV SAHİPLİĞİ YAPMALIDIR. SAYIN BAKANIMIZ DA BUNU HEP VURGULUYOR.

Yine başka bir yanlış; eh işte bizde ”EFES ANTİK KENTİ” yok. O yüzden Kuşadası’nda sezon daha uzun. Bunların hepsi bahanedir! Turizmde artık satılan tatil veya eğlence anlayışı çok değişmiştir. Gastro turizmi var ki en başta Çeşme için en önemlisidir. Turizm Bakanlığı bu konuda yeni bir tebliğ yayınlamıştır yine.

Çeşme’de Dünya Mutfağının tüm örneği var.

  • Çeşme’de marina var.
  • Çeşme’de Alışveriş Merkezi var.
  • Çeşme’de her çeşit balık restaurantları var
  • Çeşme’de 5 yıldızlı oteller, butik diyebileceğimiz oteller var.
  • Çeşme’de iki tane şehir merkezi var; biri Alaçatı diğeri Çeşme çarşı
  • Çeşme’de çok kaliteli bar ve gece kulüpleri var
  • Diğer Çeşme cazibe noktalarını saymaya gerek yok.

Çeşme’de tek yapılması gereken işletmelerin niteliğini zenginleştirip yeni trend reklam yapıp yukarıda saydığım tipteki işletmeleri teşvik etmektir. Çeşme’yi uçuracak turizmciler ve işletme sahipleridir, esnaftır. İzmir’den 1 saatte, Bursa’dan 3 saatte İstanbul’dan 3 saatte Çeşme’ye karayolu ile ulaşırsınız. Adnan Menderes Havalimanı’ndan bugün Havaş ile yine karayolundan rahatça Çeşme’ye ulaşırsınız. Büyük kentlerin kalabalığından uzak ama Büyükşehirlerdeki yeme-içme ve konaklama konforunu yakalarsınız. Dünyaca tanınmış markaların Çeşme’de yatırım yapması markaların işletmeler yaratmak için çalışmalıyız. Bahane üretmemeli kısa sürede çok para kazanmaya çalışmamalı, 12 ay boyunca çalışmalıyız.