Çeşme Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği
HV
18 TEMMUZ Perşembe 10:20

Çeşme'de huzur hep önceliğimiz olacak. Bu konuda kararlıyız!

Çeşme Güncel
Giriş Tarihi : 24-08-2023 22:43   Güncelleme : 24-08-2023 22:53
Çeşme'de huzur hep önceliğimiz olacak. Bu konuda kararlıyız!

Malumunuz son günlerde güzel ve cennet beldemizde hiç istemediğimiz münferit olaylarla karşılaştık ve bu olaylar hepimizi derinden üzdü. Farklı şekilde basına yansıdı, farklı şekilde sosyal medyada yorumlar yapıldı. Adli olaylar olduğu içinde içerikleri, nedenleri çok basına yansımadı. Çeşme’ye hiç yakışmayan bu olayı, ÇEŞTOB olarak araştırdık ve yönetim kurulumuzla birlikte önce Sayın Kaymakamımızı, İlçe Emniyet Müdürümüzü ve Belediye Başkanımızı ziyaret ettik.

Görüşmelerimiz sonucunda her iki olayında özünde, “mekana alırsınız, almazsınız, içeriye gireriz, giremezsiniz dalaşmasının sonunda çıkan kavga ve sonrasında da  silahların patlamasından kaynaklanan olaylar olduğunu öğrendik. Ve olayların, hiçbir şekilde Çeşme’de konuşulmasından nefret ettiğimiz, mafya olaylarıyla uzaktan ve yakından ilgisinin olmadığını, hem kaymakamımız hem emniyet müdürümüz hem de belediye başkanımız açık ve net bir şekilde belirtti. Yerel yöneticilerimiz, üstüne basa basa şunları da ifade ettiler; ”bu olaylar münferit ve tamamen ani gelişen, hiç kimse ile bağlantısı olmayan olaylardır,  lütfen , bu gibi olayların karşısında özgüvenli, cesaretli , soğuk kanlı olalım, panik yapmayalım” dediler.

İlgililerimizden bu konuda detaylı ve samimimi bilgi paylaşımları ve tabii ki bu münferit olayların bundan sonra tekrar etmemesi yönünde daha kuvvetli tedbirlerin alındığı ile ilgilide somut onaylar duyduk. Yıllarca tatildeki huzurun adresi Çeşme’de farklı bir şeyi düşünmemiz zaten mümkün değildi.

Türkiye, hatta Dünya turizmi için Çeşme çok önemli. Hepimiz biliyoruz ki, Çeşme çok hızlı büyüdü, hızlı büyümenin, getirdiği sorunları hepimiz biliyor ve yaşıyoruz. Böyle olaylarda maalesef bu büyümenin gereklerinden.

Çeşme’nin 40 yıl öncesine gidelim. Sabit nüfusu 10 bin civarlarında, ziyaretçi sayısı ise 50 binin altında idi. Bugünlerde ise sabit nüfus zoraki (Ekrem Başkanın “adresini Çeşme’ye taşı” kampanyası ile 48.900, ziyaretçi sayısı ise bir milyonun üstüne çıkmış.)

Bu durum karşısında bu kadar hızlı büyüme ve yüksek ziyaretçinin adresi olan Çeşme’de sorunların olmaması mümkün değil. Öyle veya böyle İlçemizin ziyaretçi sayısına göre değil, nüfusuna göre devlet desteği, yatırım desteği vs. alıyor.

 Soldan sağa / Yakup Demir (Çeştob Yönetim Kurulu Başkanı - M. Ekrem Oran (Çeşme Belediye Başkanı) - Necat Çelikok (ATD Yönetim Kurulu Başkanı) 

ATD (Alaçatı Turizm Derneği) başkanımızla hem son olayları, hem de ilçemizdeki güncel konuları konuşmak için Çeşme belediye başkanımızı Alaçatı’daki makamında ziyaret ettik. Çeşme Festivalini, ot festivalini, fuarları, isteklerimizi, sorunlarımızı konuştuk.

Öncelikle şunu samimiyetle belirtmek isterim ki, Ekrem Başkan’ın biz turizmcilere yaklaşımı, istek ve sorunlarımıza duyarlılığı, yurtiçi ve yurtdışı fuar katılımlarına, tanıtım materyallerinin yapımına katkısı oldukça yüksek. Bunun yanında, ilçemizdeki birçok turizm ve tanıtım içerikli  faaliyetlerin yapılmasındaki  çalışmaları ise takdire değer. Bu sebeplerden kendisine bir kez daha teşekkür ederiz.

Aslında son olaylarla ilgili konuda da detaylı konuştuk. Çeşme Belediyemizin özellikle mekanlara ruhsat verme konusundaki hassasiyetinin  ne kadar yüksek olduğunu, ne kadar  ince elenip sık dokunduğunu  öğrendik. Tabii ki ruhsat alma prosedürlerinin içinde bir GBT soruşturmasının yapılmadığını da bilmemiz gerekir. (Belki İçişleri Bakanlığı, belirli bir kapasitenin üstündeki gece kulüpleri için Belediye ruhsatına ek olarak, Kültür ve Turizm Bakanlığı işletme belgesi alınmasını ve bu belgeyi edinirken de GBT soruşturması yapılır. gibi kriterlerin mevzuatlara eklenmesi gerekir diye düşünüyorum)

Netice olarak, Bu Cennet Çeşme’mizin huzurunu, mekanlara, “girersin, giremezsin “tartışmalarıyla çıkan kavgalar, gürültüler bozamaz. Bu gibi olayları yapmaya kalkanlara artık göz açtırılmayacağını ve tüm yetkililerimizin bu olayların kuvvetli bir şekilde takipçisi olacağını gördük ve inandık. Çeşme için çalışan, emeği geçen tüm yetkililerimize teşekkür ederiz.

AdminAdmin

YORUMLAR
ÇOK OKUNANLAR