Çeşme'de Tarihi Keşfedin

 

Tarihi ile de anılması gereken Çeşme’nin eski adı Cyssus olarak bilinmektedir. Güçlü bir geçmişse sahip olan Çeşme, tarihteki 12 İyonya Kentinden biri olan Erythrai(Eritre)’nin iskelesiydi. Ildırı adıyla anılan yarımadanın ilk antik yerleşim yeri olması sebebiyle ilçenin tarihi zenginlikleri görülmeye değerdir. Neolitik Dönemden izler taşıyan bu şirin belde,en iyi gezerek keşfedilebilir.

PausaniasNias’a göre Erythrai(Ildırı) Giritliler tarafından kurulmuştur. Oldukça etkileyici taş işçiliğine sahip surlarla çevrili beldede, arkeolojik çalışmalar sonucunda MÖ 7.Yüzyılın 2.Yarısına tarihlenen Athena Tapınağı ve tiyatrosu açığa çıkarılmıştır. Geçmişte Pars egemenliğinde olan Çeşme yöresi 11.Yüzyılın sonlarında büyük Türk denizcisi Çaka Bey sayesinde Türk egemenliğiyle tanışmış, 14.Yüzyılın sonlarında ise tamamen Osmanlı egemenliğine geçmiştir. Hiç şüphesiz ki en etkileyici Osmanlı eserlerinden biride ilçe merkezinde bulunan Çeşme Kalesidir.

Kale içerisindeki müzede sergilenmekte olan Çeşme ve çevresinde yapılmış kazılarda çıkarılan eserler, yerli ve yabancı herkesin ilgi odağı olmayı fazlası ile hak etmektedir. Kaleye ek olarak inşa edilmiş Kervansaray tarihi dokusu ve ihtişamı ile görülmesi gereken yerler arasında ilk olma özelliğini korumaktadır.

cesmerez