Festivaller

Çeşme; coğrafi açıdan kolay ulaşılabilirliği, doğal güzellikleri, 5 yıldızlı otellerinin yanı sıra çok sayıda butik oteli, kendine özgü mimarisi, zengin ve lezzetli mutfağı ile tam bir kültürel duraktır. Eğlence ve gece hayatı sevenlerden doğa turizmine, eno turizmden (şarap turizmi), kaplıca turizmine, yelken, rüzgâr ve uçurtma sörfüne kadar çok geniş bir yelpazede hizmet verilen Çeşme, sadece Türkiye’nin değil dünyanın sayılı turizm merkezlerinden biri olmaya adaydır.

Çeşme, sadece bahar ve yaz aylarında değil sonbahar ve kış ayları boyunca da seyahat severler için birbirinden farklı etkinlikleri ile bir cazibe merkezi haline gelmiştir.

Çeşme’de turizm sezonunu uzatan festivaller ile yaz döneminin yanı sıra, sonbahar ve ilkbahar dönemlerinde de kentte bir yoğunluk yaşanmaktadır. Termal kaynakları ile tarihi ve doğal güzelliklerinin yanında yılın her dönemi Çeşme’ye gelmek için birçok sebep bulunmaktadır. Çeşme Yarımadası’nın 9 durağında, birbirinden farklı deneyimler yaşamak için gerçekleştirilen festivallerimiz:

 

Alaçatı Ot Festivali

...

 

Alaçatı Ot Festivali Çeşme Belediyesi’nin en ünlü ve en popüler festivalidir. Her yıl Nisan ayında 

on binlerce insanın ziyaret ettiği, ot toplama ve ot aşı kategorilerinde yarışmaların düzenlendiği gelenekselleşmiş bir festival olan Alaçatı Ot Festivali aynı zamanda Türkiye’nin en çok ilgi gören festivalleri arasındadır.

Shining Star Awards 2016’ da “En Başarılı Festival” ve İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından düzenlenen İzmir Turizm Ödülleri’nde 'Onur' ödülü alan Alaçatı Ot Festivali her yıl yüz binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

 

 

Hıdırellez Şenliği

...
 

Baharın müjdecisi Hıdırellez her yıl ilçenin iki farklı noktasında düzenlenen etkinliklerle kutlanmaktadır. Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç tarafından Çeşme ve Alaçatı'da ateş yakılır.

Hıdırellez’i kutlamak için bir araya gelen konuklar dileklerinin kabul olması, bolluk ve bereketin artması için ateşin üzerinden atlayarak kâğıda yazdıkları dileklerini gül ağacağına asarlar. Roman orkestrası eşliğinde eğlenen yüzlerce vatandaş yanan ateşin çevresinde dans ederler.

 

 

Reisdere Uluslararası Uçurtma Festivali

Reisdere Uluslararası Uçurtma Festivali, Martı Uçurtma Kulübü'nün destekleriyle, Fransa, Hollanda, İtalya ve İngiltere'den profesyonel uçurtmacıların katılımıyla gerçekleştirilmektedir. Profesyonel uçurtmaların gökyüzünü boyadığı festivalde Çeşme Belediyesi çocuklara ve vatandaşlara ücretsiz uçurtma dağıtmaktadır. 

...

 

 

Ilıca'dan Ata'ya Selam...

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, 1-8 Temmuz 1926 tarihlerinde Çeşme’yi ziyaretinin anısına temmuz 

ayında gerçekleştirilen “Ilıca’dan Ata’ya Selam” etkinliğinde ünlü tarihçiler ve yazarların söyleşileri, vals gösterileri, water mapping (denizde oluşturulan su perdesinde 4 boyutlu görüntü), resim ve fotoğraf sergileri, fener alayı gibi etkinlikler düzenlenmektedir.

 

 

Ildırı Kültür Sanat Festivali

...

Ildırı Kültür Sanat Festivali, arkeolojik kazıları süren antik kent Erythrai’ye ilişkin yerel halkta ve ziyaretçilerde farkındalık yaratmayı, tarihi sürekliliği sağlamayı, yerel halkın yaşadığı yerde ekonomik kalkınmayı sağlamayı amaçlamaktadır. Festival ağustos ayı sonunda gerçekleştirilmektedir.

 

 

 

 

 

 

Uluslararası Çeşme Klasik Müzik Festivali...

Uluslararası Çeşme Klasik Müzik Festivali dünyaca ünlü klasik müzik sanatçılarını Çeşme'de ağırlayarak genç kuşaklara eğitim imkânı sunmaktadır. Çeşme Belediyesi ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi iş birliğiyle düzenlenen Uluslararası Çeşme Klasik Müzik Festivali’nde, Türkiye’den ve diğer ülkelerden Çeşme’ye gelen müzik öğrencileri her biri alanında uzman eğitmenler tarafından düzenlenen akademide usta isimlerle çalışma fırsatı yakalıyorlar. 

 

 

 

Ovacık Tarım ve Sakız Koyunu Şenliği

...

Çeşme Belediyesi'nin ilçedeki tarım ve hayvancılık faaliyetlerini desteklemek amacıyla düzenlediği Ovacık Tarım ve Sakız Koyunu Şenliği Eylül ayı sonunda gerçekleştirilmektedir.

Ovacık Tarım ve Sakız Koyunu Şenliği, karakteristik bir tür olan sakız koyununu yaşatmak ve yetiştirici sayısını artırmanın yanı sıra endemik türler olan kavun, sakız ağacı, beyaz soğan, kekik ve lavantayı da korumak ve yaşatmak amacını taşımaktadır.

 

 

 

 

 

 

cesmerez