Spor

...

Rüzgar Sörfü

Sörf uzun bir tahtanın yardımıyla dalgaların üzerinde belirli bir mesafeden kıyıya doğru kayarak yapılan, hem çok sevilen, hem de çok tercih edilen su sporlarından biridir. Uzun yıllardır yapılan bu spor dalı olağan üstü güç, denge ve konsantrasyon gerektirir. Çeşme üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizin en ideal sörf alanlarından biridir. Bu mevkide bir kez sörf heyecanını tatma fırsatı bulursanız, sörf tutkunu olur çıkarsınız.

Başta Alaçatı olmak üzere Ilıca, Pırlanta, Akyarlar gibi birbirinden farklı bölgelerde sörf yapma şansına sahipsiniz. Alaçatı’yı ele alacak olursak, burası sörf için uygun dünyanın sayılı sahillerinden birine sahiptir. Elverişli rüzgarının dalgalandırdığı denizde, adrenalin dolu dakikalara merhaba diyeceksiniz.

Uzun bir mesafe boyunca derinleşmemesi sörfe yeni başlayan hatta yüzme dahi bilmeyen insanların kolaylıkla sörf yapabilmesine fırsat sunar. Alaçatı bölgesinde bu spor için özel ders alabilir, malzeme temin edebilir hemen sonrasında sörf yapmaya başlayabilirsiniz. Yeni başlayanların çok sevdiği plajlardan biri olan Ilıca, termal suyu, derinleşmeyen denizi ve esen rüzgârı ile ilgi odağı oluyor.

Çiftlikköy’de bulunan Pırlanta Koyu bildiğiniz üzere Sakız Adası’nın tam karşısında yer almakta. Burada 4 mevsim esen sert rüzgarlar nedeniyle deniz oldukça dalgalıdır. Bu nedenden dolayı sörfe ilk adımı atacaklar için fazlasıyla zorlayıcı bir bölgedir. Akyarlar bölgesinin hem rüzgârı hem derin denizi usta sörfçüler için idealdir.

Çeşme’de bilhassa Alaçatı sokaklarında birçok yerli ve yabancı ünlü simalarla karşılaşmanız mümkündür. Bunların birçoğunun bu beldeyi tercih etmesinin sebebi beldenin sörf sporu yönünden oldukça fazla gelişmiş olmasıdır.

 

...

Kite Surf

Kite surfing tüm sörf türlerinin ve paraşütün ilginç birleşmesidir.

Türkçe anlamı paraşüt sörfü veya uçurtma sörfü olarak bilinen bu spor dalı adından da anlaşıldığı üzere sörfün ta kendisinden doğmaktadır. Çeşme 2000 yılından beri son yılların yeni ekstrem sporu olan kitesurfün ilk tercih edilen bölgesi oldu. Sadece Akdeniz ve Ege Bölgesi’nde yapılan spor, Dünya üzerinde profesyonel olarak gelişmiş olsa da ülkemizde daha çok eğlence dalı olarak gelişme göstermiştir.

Kitesurf’te rüzgâr sörfünde kullanılan tahta yerine paraşüt kullanılıyordu. Sporcunun paraşüte tutunmasıyla birlikte hareket ederek uygun anlarda 50 metre yükseğe kadar çıkılabilmesi mümkündür. Sizde kitesurf tutkunu ya da meraklısı olma yolundaysanız Çeşme’de Pırlanta plajını şiddetle tavsiye ediyoruz. Sert ve hiç kesilmeyen rüzgarları bakımından bu spor için en ideal yerdir.

Sörf, doğayla dans etmek, dalgalara eşlik etmek, rüzgâra yön vermektir. Evet, sörfün cenneti Alaçatı’da sizleri birçok etkinlik ve yarışma bekliyor. Farklı birçok ülkenin akademi sporcularının ülkelerini temsil etmesiyle dünya şampiyonası düzenleniyor. Sporcular bu yarışmalar sayesinde uluslararası başarılara imza atıyorlar. Milli sörfçümüz Çağla Kubat sörfün en bilindik yüzlerinden biridir. Sörfe olan bağımlılığı, amaçları, gayreti onun yolunda ilerleyen yeni nesile örnek olmakta. Çağla Kubat ‘a Windsorf Academy sörf okulunun geçen yıl ev sahipliği yaptığı IFCA ( International Funboard Class Association ) çocuklar, gençler ve orta yaşlı insanların katılımıyla gerçekleşmişti. Türkiye’de ilk kez gerçekleşen yarışmada farklı ülkelerden 100’den fazla yarışmacı rüzgarla yarıştı. Spor hayatınızın her köşesinde yer almalı! Sizlerde sörfe meraklıysanız o halde ne duruyorsunuz? Alaçatı sörfün başkenti sizleri hırçın dalgalarıyla tanışmaya çağırıyor.

 

...

Bisiklet ve Avcılık

Her ayrıntıyı yakından inceleyin, bisikletinizle yola düşme vakti…

Bisikletler hiç şüphesiz ki doğayı tanımanın, çevrede bir keşfe çıkmanın, görmediğiniz güzellikleri görmenin en pratik ve maliyetsiz seçeneğidir. Yanınıza küçük bir sırt çantası alın. Çantanızın içinde tüm doğa harikalarını ölümsüzleştireceğiniz bir kamera, birde sıcak yaz günlerinde en iyi arkadaşınız olan su matarası olsun. Çeşme’nin sokaklarında pedallarınızı çevirdikçe, ruhunuzu özgür hissedecek ve kendinizi kaybedeceksiniz. Kendinizi kaybedin fakat yolunuzu kaybetmeyin. Demem o ki yanınızda bir tanede haritanız olsun. Görmeniz gereken yerleri daire içerisine alıp ardından durak durak tüm bölgeleri, sihirli dokunuşlarınızla keşfedin. Tabi ki bu yolda tek başına olmak zorunda değilsiniz. Herkes yanında bir yol arkadaşı ister. Tavsiyemiz, yola çıkmadan önce kısa bir araştırma yapmanızdan yana.

Bisiklet aşığı kişilerin tercih ettiği bisiklet turlarına, sizin de katılmanız mümkün. Çeşme’de her şey size kalmış. Bir yanınız denize diğer yanınız şehre baksın ki uzun yolların bitmesini hiç istemeyin.

Sabah saat 10:00’da Alaçatı beldesinde düzenlenen “Sabah Bisikletçileri” turlarına katılabilir, farklı parkurlarda bisiklet dostu insanlarla beraber pedal çevirebilirsiniz.

 

...

Çeşme’de Dalış

Suyun derinliklerinde macera dolu bir yolculuğa çıkmaya ne dersiniz?

Türkiye’nin birçok dalış noktasının yanı sıra yerli yabancı turistlerinin favori dalış noktası zamanla Çeşme olmuştur. Deniz altında uçsuz bucaksız derinliklere dalarken dünyanın başka bir boyutlarıyla tanışıp ufkunuzu genişletme fırsatı bulacaksınız.

Monem Batığı

Monem 1956 yılında inşa edilmiş olan bir yük gemisidir. 2004 yılı kasım ayında Çeşme açıklarına batmıştır. Tüplü dalış eğitimi almamış olanlar, Şnorkel yapma şansına sahiptir. Burada iri İskorpitler, akyalar ve Ege Denizinin diğer balıklarını canlı canlı görebilirsiniz.

Yarık Kaya (Ayrık Taş)

Üç farklı parkura sahip iyi bir dalış noktası olan bu yer, dalış noktası adını karadan biraz uzakta olan kaya parçasından almıştır.Dalış esnasında kavuklara yerleşmiş olan ıstakozlar ve ağlar çok güzel görüntü oluştururlar. Istakoz ve böceklerin bol olduğu bu bölgeyi keşfetmeye doyamayacaksınız.

Yatak Adası

Burası 8-10 metre seviyesinde bulunan muhteşem mağarasıyla ünlüdür. Mağara girişindeki hatta içindeki süngerler, mercanlar ve duvarlarına yuvalanan böcekler görsel bir şölen sunar.

Fener Adası

Akıntılı dalışlardan hoşlananlar için ideal bir bölgedir. Şanslıysanız adanın daimî ziyaretçileri foklarla karşılaşabilirsiniz.

 

Yatçılık

Çeşme, yatların konaklama ihtiyaçlarını karşılayacak potansiyele sahip, yabancı bayraklı yatların da sıkça uğradığı yerlerdendir. Ayrıca, Uluslararası Çeşme Yat Kulübü (KYC) ve Türkiye Açık Deniz Yarış Kulübü (TAYK) tarafından birçok yarış ve sosyal etkinlik de düzenlenmektedir.

 

Civardaki adalar arasında Çeşme’ye en yakın olan Sakız Adası, görülmeye değer bitki örtüsüne ve doğa harikalarına sahiptir. Genellikle dalgıçlar tarafından tercih edilen Makri Adası, yüzmek için idealdir. İsmiyle merak uyandıran Eşek Adası’nda gezginler eşeklerle fotoğraf çektirebilmekte, yaban domuzu ve tavşanları seyretme olanağına sahip olmaktadır. Eşek Adası’nın hemen batısında yer alan ve Akvaryum Koyu olarak da bilinen Mavi Koy, adını berrak suyundan alan mavi bir cennettir.

 

Yatıyla tura çıkanlar, yatlarını Çeşme’de bulunan Altın Yunus Setur Marina, Dalyanköy Yat Limanı, Alaçatı Marina, Çeşme Marina’da güvenle bağlayabilirler.

cesmerez